No i po co nam tyle rodzajów kresek ­– ktoś by mógł zapytać. Czy one naprawdę mają różne znaczenia?! Ano mają. Ile kresek jest każdy widzi. Ale jak ich używać poprawnie? ­– oto jest pytanie.

c6ef28dc-5d20-4cff-85a2-53400d16ba71

Na początek krótkie przypomnienie. Mamy do dyspozycji: minus, podkreślnik (potocznie podłogę), dywiz (łącznik), półpauzę i pauzę (myślnik). Dodam też, że można je znaleźć w Wordzie w zakładce „wstawianie”, wybierając „symbol”, a tam ­– „znaki specjalne”. W tymże okienku, obok interesujących nas kresek, podane są skróty klawiszowe, które znacznie usprawniają pracę nad tekstem.

Pora przejść do rzeczy: kiedy używać każdej z kresek? O ile sprawa przy pierwszych dwóch jest bardo prosta, bowiem minus wstawiamy do równań matematycznych czy chemicznych, a podkreślnik współcześnie stosuje się jako zamiennik spacji (zwykle tam, gdzie nie da się jej wstawić, zatem w nickach, tagach itp.), o tyle pozostałe trzy są już bardziej skomplikowane.

Dywiz ­– najkrótsza z kresek, w edytorach tekstu nazywana łącznikiem nierozdzielającym. Stosuje się go przede wszystkim do ukazania równorzędnej relacji między dwoma członami wyrazu złożonego. W myśl tej zasady chłodziarko-zamrażarka jest urządzeniem, które zarówno chłodzi, jak i zamraża. Dokładnie ten sam zapis stosujemy przy podwójnych nazwiskach (przy czym pamiętajmy najpierw panieńskie, później po mężu) lub w relacji herb-nazwisko (Janusz Korwin-Mikke) lub przydomek-nazwisko (Edward Rydz-Śmigły). Ponadto dywiz stosujemy, kiedy odmieniamy skróty (UMCS-u) lub liczby (13-krotny), a także jako znak przenoszenia wyrazu do następnego wersu.

Półpauza – kreska średniej długości, która ma najszersze zastosowanie. Przede wszystkim zastępuje pominięty człon zdania, czyli aby uniknąć niepotrzebnego powtórzenia, napiszemy: zawsze rano jadł dwa jabłka, a wieczorem ­– jedno. Półpauza także poprzedza wyrażenia uogólniające lub podsumowujące, np. wszędzie walały się butelki, było mnóstwo ludzi i dymu, słowem – chaos. Inne zastosowanie tejże kreseczki to wyznaczanie przedziałów liczbowych (za wyjątkiem zapisu nr ISBN i telefonicznego, a także kodu pocztowego, bowiem w tych przypadkach stosujemy dywiz). Co ciekawe półpauza może służyć jako jeden z dwóch sposobów wyodrębnienia wtrącenia (drugim jest użycie przecinków).

Pauza – po latach dochodzę do zdania, iż jest to jeden z seksowniejszych znaków. Współcześnie niestety prawie zapomniany, używany chyba wyłącznie do zaznaczenia dialogów w publikacjach beletrystycznych (i to nie wszędzie). Ale jakby się chwilkę nad tym zastanowić, to przestrzeń, którą możemy uzyskać w tekście po jego użyciu jest niesamowicie atrakcyjna. Typografia książki, w której używa się pauz nabiera niepowtarzalnej elegancji i szyku. Sprawia, że odbiorca czerpie przyjemność nie tylko z przyswajania treści, ale również z obcowania z dziełem, które jest ciekawe pod względem typograficznym, a więc i estetycznym.

— Czy to już koniec tej przeprawy przez krechy? — zapyta ktoś. — Tak, choć nie przedstawiłam tu wszystkich zasad, lecz te – według mnie – najważniejsze. Mam nadzieję, że wiedza interpunkcyjno-typograficzna znajdzie swoje zastosowanie.

P.S. Niestety, wordpressowy edytor tekstu nie daje możliwości odpowiedniego zróżnicowania kreseczek. Dlatego odsyłam wszystkich dociekliwych do wskazanej zakładki Worda.

 

2 uwagi do wpisu “Komu krechę

    1. Dziękujemy bardzo za wskazówki. My z kolei polecamy definiowanie własnych skrótów klawiszowych, co w swoich edytorach tekstów dla Windowsa uczyniłyśmy. 🙂 Cudzysłowów prostych także wolałybyśmy nie nadużywać, ale ograniczają nas tutaj możliwości wordpressa. :/

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s