Niedawno przeczytałyśmy w internecie artykuł, którego autor wyjaśniał: prowadzę fundację, nie zbieram na chore dzieci. My też! Fundacja nie jest firmą, ale też nie musi być działalnością charytatywną. Pomagamy wielu ludziom realizować ich marzenia pisarskie i odnieść sukces. Mamy nie mniejsze serca niż ci, którzy ratują ludzkie życie.

logo-przecinek-kolorowe

Dlaczego nie chciałyście otworzyć firmy? Przecież sprzedajecie książki, czy to nie jest działalność gospodarcza? — niejednokrotnie usłyszałyśmy takie albo tym podobne pytania. Ciągle je słyszymy. To zrozumiałe, że pomysły nieoczywiste, jak nasz, budzą zdziwienie wśród ludzi. Zwłaszcza zważywszy na stereotypowe pojmowanie fundacji w naszym społeczeństwie. Kojarzą się one ze zbiórkami pieniędzy dla osób, których życie i zdrowie jest zagrożone; dla biednych, bezdomnych; dla tych, którzy potrzebują pomocy, by znów zacząć normalnie funkcjonować; dla zwierząt żyjących w schroniskach – wymieniać można by długo. Całym sercem kibicujemy wszystkim, którzy podejmują tak szczytne inicjatywy. My jednak postanowiłyśmy podjąć próbę rozwiązania innego problemu.

Chcemy zmienić obiegowe przekonanie, że literatura polska znalazła się w fazie agonalnej, ludzie nie czytają, a próba unowocześnienia książki w postaci ebooka to walka z wiatrakami, bo przecież nikt takiej książki nie kupi, kiedy może pobrać ją z serwisów do udostępniania plików. Otóż czytają, literatura nie umiera (po prostu się zmienia), a ebooki kupują Ci, którzy cenią jakość — dla nas wystarczy.  Wierzymy, że zawsze będzie zapotrzebowanie na porządną książkę. Porządną to znaczy taką, której lektura jest przyjemna, efektywna, a w dodatku stanowi doznanie estetyczne. Zatem przygotowujemy książki przyjazne czytelnikowi, dostosowane do jego potrzeb nie tylko, gdy idzie o wygląd stron, ale także sposób czytania. Mimo że podejmujemy tematy trudne: zaburzenia integracji sensorycznej we wczesnym rozwoju dziecka, autyzm, FAS – sprawiamy, że czytanie o nich jest przyjemne. Taką literaturę popularnonaukową chcemy tworzyć. A co zrobić z pikującymi słupkami poziomu czytelnictwa w Polsce? Naszym zdaniem warto zastanowić się nad tym, jaki jest współczesny czytelnik beletrystyki, czego oczekuje, gdy otwiera książkę i jak chciałby ją czytać (w telefonie, na czytniku, w autobusie, mając w kieszeni egzemplarz „kompaktowy”). Odrobiłyśmy tę lekcję i mamy dla naszych odbiorców szereg propozycji-odpowiedzi-na-ich-potrzeby. Według nas warto pamiętać także o wybitnych postaciach, które tworzyły lub tworzą historię i kulturę, zwłaszcza w odniesieniu do patriotyzmu lokalnego.

 

No dobrze, ale po co nam ta fundacja? Osobowość prawna, jaką przyjął Przecinek w momencie uzyskania numeru KRS daje wiele możliwości. Przede wszystkim zdobywania środków na publikacje książek tych autorów, których nie stać ani na self-publishing, ani na współpracę z tradycyjnymi wydawnictwami. Ponadto Przecinek to nie tylko wydawanie książek, ale też szeroko zakrojona działalność, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie ważkich problemów i propagowanie czytelnictwa. Mamy nadzieję, że zobaczymy się na organizowanych przez nas warsztatach, spotkaniach autorskich czy podczas Klubów Książki. I jeszcze jedno: sprzedawane przez nas książki są cegiełkami, dzięki którym możemy finansować kolejne przedsięwzięcia.

 

Że czytać warto nie będziemy przekonywać — przecież wiadomo. Chcemy jednak wzbudzić przychylność wobec naszych fundacyjnych działań. Nie ratujemy chorych dzieci, osób wykluczonych społecznie ani skrzywdzonych zwierząt, ale pomagamy ludziom spełniać marzenia, stwarzamy im możliwość rozwoju, a przy tym zwiększamy wiedzę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s